Kalendář akcí

Kryštof Harant a jeho doba

Přidat událost do kalendáře

Pátek, 12.01.2018 / 19:00 / Klášterní kaple

http://www.napajedla.cz/galerie/386/odev_muzika_FB_banner_1920_1080.jpg

Součástí vernisáže výstavy Oděv v běhu staletí bude tematicky zaměřený koncert Kryštof Harant a jeho doba.
Více informací o výstavě Oděv v běhu staletí naleznete ZDE.

Hudba jako cesta z pohledu filosofického či geografického představuje objevování nových světů, žijících vně i v nás samotných. Kryštof Harant představuje výjimečnou postavu českých dějin. Lze ho charakterizovat v obou významech jako skutečného objevitele, neboť právě dobu, epochu tvoří konkrétní lidé. Pohybujeme se v období pozdní renesance, kdy baroko ještě nemá takovou sílu, ale renesance ji už ztrácí. "Vasariho" manýrismus, byl právě tím stylovým přechodem kolem roku kolem roku 1600, který si liboval ve všemožných bizarnostech uměleckých a obecně opouštěl harmonický "klasický" řád ve prospěch barokního nesouměrného a afektovaného pojetí.      Univerzálně vzdělaný šlechtic z hradu Pecka, který v roce 1598 podnikl dobrodružnou cestu do Egypta a Svaté Země byl jedním z těchto tvůrců, kteří žili v bouřlivé době českých náboženských nesvárů a sám doplatil na svoji politickou ambicióznost.  Obecně jest známo, že Kryštof Harant byl kromě významného dvořana a cestovatele též velice nadaným hudebním skladatelem. Náš dnešní koncert bude tomuto autorovi částečně věnován, ale nejenom jemu. Doba přelomu 16-17. století byla z hudebního pohledu velmi zajímavá právě pro novátorství a nevyhraněnost ve všech možných formách a strukturách. Zazní tedy skladby autorů českých a italských a to v interpretaci vokální i instrumentální. Jmenovitě půjde o Kryštofa Haranta, Lucy Marenzia, Oratia Vecchiho, Valeria Otto, Girolama Frescobaldiho, Salamone Rossiho, Fabritia Carosa a další. Součástí koncertu budou rekonstrukce renesančních tanců v provedení souboru Vere Gratia z Napajedel. Tanečníky bude doprovázet vokálně-instrumentální ansámbl La Bilancetta. Celý dnešní program je součástí dlouhodobého hudebně-tanečně-dramatického projektu Cesty Kryštofa Haranta do Svaté Země, který bude vycházet z reálných, autorem popsaných a prožitých zkušeností během cesty. Na kompletní zpracování se můžeme těšit na konci roku 2018.

Vstupné: 100 Kč
_
www.yna.cz
www.veregratia.com

  http://www.napajedla.cz/galerie/386/koncert_petrickova.JPG  

La Bilancetta:

Anežka Mišoňová - Soprán Kateřina Synková - Alt Michal Ševít  - Tenor Vlastimil Kovář - Bas, cink Aneta Ksandrová - flétny Martin Šeda - flétny Josefina Matyášová - housle Jana Kovářová - housle Ben Bartl - altová viola da gamba Ladislav Horký - tenorová viola da gamba Vít Mišoň - varhanní pozitiv, tenor Kamil Remeš, teorba, barokní kytara, tenor, uměl. ved.

Vere Gratia:

Lucie Hozáková, Eva Skopalová, František Nepor, Jarmila Černá, Tomáš Barbořík, Klára Jírovská, Martin Laga, Kristýna Petříčková, uměl.ved.

       http://www.veregratia.com/wp-content/uploads/4g.jpg  http://i2.wp.com/www.veregratia.com/wp-content/uploads/3g1.jpg


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2020 Muzeum Napajedla
Realizace rotate Rotate