Kalendář akcí

Loutky a Napajedla - vernisáž

Přidat událost do kalendáře

Čtvrtek, 02.07.2015 / 19:00 / Výstavní sál Muzea Napajedla

1905-2015 / nejstarší loutková scéna na Moravě

  

Po celé letní prázdniny můžete v Muzeu Napajedla navštívit výstavu Loutky a Napajedla, která je pořádána k 110. výročí loutkového souboru Klubíčko. 

Formou několika miniscén si prohlédnete originály loutek přímo v jejich pohádkovém prostředí a uprostřed sálu i putovní scénu loutkového divadla. Na projekcích uvidíte fotografie a videa spolkového života, dokumenty mapující dlouhou a bohatou historii loutkového souboru a originální návrhy loutkových scén. 

Každou neděli bude probíhat workshop přímo ve výstavním sále od 14 do 16 hodin. Zkušení loutkoví vodiči naučí návštěvníky, jak správně s loutkami pohybovat a ukáží, jak se hraje loutkové divadlo.

Vernisáž se uskuteční 2. 7. 2015 v 19 hodin a výstava potrvá až do 30. 8. 2015 a navštívit ji můžete v běžné otevírací době muzea.

Výstavu Loutky a Napajedla připravuje Muzeum Napajedla s loutkovým souborem Klubíčko. Prostorového a výtvarného řešení se ujal Ing. arch. Michael Klang.


-----------------------------------------------

 

Mediálními partery jsou

 

    

 

-----------------------------------------------


Loutkový soubor Klubíčko z Napajedel má bohatou historii. Začalo to před sto deseti lety. Ve staré sokolské kronice se hovoří o prvních představeních odehraných v roce 1905. 
Dle vzpomínek pamětníků se kolem r. 1908 první loutková představení pravidelně odehrávala v areálu hostince " U slunce". V roce 1911 se loutkový soubor přestěhoval do nově postavené Sokolovny, ale prostory pro divadlo byly stále nevyhovující. 
Roku 1916 byla péčí Rudolfa Navrátila přestavěna loutková scéna. Jeho zásluhou byl také obohacen fond dřevěných herců o další aktéry. V roce 1921 byl ustaven vlastní loutkařský odbor při TJ Sokol, který i při různých finančních a personálních problémech pracoval aktivně až do roku 1939, kdy majetek Sokola přešel do správy okupantů. Po osvobození byla jako první představení nastudována hra "Oldřich a Božena", která se v roce 1946 hrála celkem 27x. V roce 1948 vzniká při tehdejším n. p. Fatra další loutkářský soubor, který je v roce 1956 sloučen se souborem původním.
Po sloučení závodních klubů Slavia a Fatra v roce 1959 dostává o rok později loutková scéna nový důstojný stánek v zámeckém parku, kde působí dodnes. Jako první akce v tomto prostoru je organizován 7. krajský festival loutkových souborů, kde domácí soubor zahajuje premiérou hry "Kaimovo dobrodružství". Nové prostředí má vliv na umělecký a odborný růst celého souboru. Rok co rok jsou hrány režijně, výtvarně, scénicky a herecky náročnější a také úspěšnější hry. V roce 1974 dochází pod vlivem televize a rostoucí náročnosti diváků ke změně koncepce zkoušek a nácviku her, což má za následek snížení počtu v sezoně odehraných her.
Dnešní soubor, složený především z mladých lidí, pracuje se stejným nadšením a stejnou láskou jako jejich předchůdci a radost dětských diváků je pro ně největší odměnou.
Loutky, s nimiž soubor ve svých začátcích pracoval, byly zakoupeny od zaniklé kočovné společnosti a dodnes jsou láskou a chloubou souboru. Ruka neznámého tvůrce jim vdechla život někdy v předminulém století a jejich tvářím z lipového dřeva čas nesetřel nic z prostého půvabu, naopak jako by se v nich usazovala radost z okouzlených očí mnoha generací dětských diváků. Na výstavě bude moci tyto staré dřevěné skvosty porovnat s novými typy loutek, které jsou vyráběny z tvrzeného polystyrénu.

 

  

 

Foto: Kateřina Klhůfková


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2021 Muzeum Napajedla
Realizace rotate Rotate