Od vrhané k házené. 100 + 2 let házené v Napajedlích. / 12. 5. - 12. 6. 2022

Výstava na sportovní téma.

Počátky házené v Napajedlích se datují rokem 1920. Původně jsme chtěli oslavit její stoleté výročí, ale dva epidemické roky nám plány trochu pozměnily, a tak jsme se dostali na číslovku 100+2.

„Chceme-li vstoupit do historie házené, musíme tam vstoupit bránou házené české,“ je mottem Národního házenkářského archivu, který do Napajedel přivezl zhmotněné nejatraktivnější příběhy československé házenkářské historie. Naše země se stala díky tradici a oblibě národní házené okamžitě po přechodu na házenou hranou podle mezinárodních pravidel v polovině minulého století házenkářskou velmocí.

Československé házenkářky a házenkáři vozili ze šampionátů vždy medaile a tituly mistrů světa ve všech třech druzích házené, které se na našem území hrály. Tedy v české neboli dnes národní házené, v německé házené o jedenácti hráčích, která se hrála na fotbalovém hřišti před statisícovými návštěvami i v dnešní házené, která se narodila ve Skandinávii.

Počátky tohoto sportu v Napajedlích jsou spojeny s velmi úspěšným ženským družstvem, muži začínají hrát házenou takřka o 20 let později, ale dlouhá tradice se udržela až do současnosti. Výstava, vytvořená ve spolupráci s Vladimírem Salčákem z Národního házenkářského archivu, TJ FS Napajedla a firmou Matchball, představí nejen historii házené, ale také zlatý poklad československé házené v podobě medailí ze světových šampionátů i originálních míčů, chybět nebude ani střihový film z házenkářského dění na území Rakouska-Uherska, Československa i Česka.

Vernisáž se koná ve čtvrtek 12. 5. 2022 v 18:00.

TZ Od vrhané k házené.docx
Typ souboru: DOCX dokument, Velikost: 389,2 kB