Obr a zem 15. 8. – 28. 9. 2013

Foto: Klub kultury Napajedla

Velmi úspěšná výstava zlínského rodáka, malíře Borise Jirků. Výstavnímu sálu dominovaly dva rozměrné obrazy Podobenství Sladký život v ledové lži a Trnkové laudatum.

Tento obraz byl inspirován známým hercem Bolkem Polívkou a jeho divadelními hrami. Mezi nimiž dominuje hru Šašek a Královna. Celkově jste na výstavě více než dvou desítek vystavených obrazů mohli zhlédnout tvorbu Borise Jirků z let 2006 až 2013. Představil na nich svá dvě silná současná témata – stav dnešní společnosti a mezilidských vztahů a okouzlení magickou krajinou evropských a amerických zemí a dále také několik autoportrétů.

Instalaci doplnily dvě videoprojekce. Na první bylo k poslechu velice zajímavé povídání Marka Ebena a Borise Jirků natočené během pořadu Na plovárně. Druhá se koncepčně snažila upozornit na možné idealizování či zkreslení dříve viděného obrazu skrze lidskou paměť. Zajímavostí byla i instalace dvou obrazů přímo do skleněných stolů v předsálí, kde si zároveň mohli návštěvníci prohlédnout i některé katalogy prací Borise Jirků.

Datum vložení: 30. 9. 2013 16:37
Datum poslední aktualizace: 28. 1. 2022 19:10