Rudolf Firkušný – největší český pianista 23. 11. 2012 – 31. 1. 2013

Foto: Klub kultury Napajedla

Výstava, kterou připravilo Moravské zemské muzeum, dokumentovala život a dílo klavírního virtuóza Rudolfa Firkušného (1912–1994), napajedelského rodáka. Vernisáž proběhla zároveň se slavnostním otevřením nových prostor Muzea Napajedla.

Výstava mapovala jeho umělecké působení od nejútlejšího mládí přes dráhu zázračného dítěte až po kariéru světově proslulého a uznávaného pianisty, který jako jeden z mála českých umělců měl možnost vystupovat s nejlepšími světovými dirigenty a orchestry. Expozice nahlédala do Firkušného neobyčejně zajímavých životních osudů, přibližovala jeho brněnská studia u Leoše Janáčka či dlouholeté důvěrné přátelství se skladatelem Bohuslavem Martinů. Ke zhlédnutí byla videoprojekce archivních videomateriálů z Napajedel, nejznámější vydaná alba Firkušného a především panely s informacemi o skladatelově životě a díle.

Datum vložení: 1. 2. 2013 16:39
Datum poslední aktualizace: 28. 1. 2022 19:12