Egyptologie. Úspěchy české vědy objektivem Martina Frouze / 6. 3. – 10. 4.

Foto: Klub kultury Napajedla

Věda ve stínu pyramid. Když se řekne Egypt, asi každý si představí slunce, moře a pyramidy. Zkrátka ideální destinace na dovolenou. Čeští egyptologové zde však jezdí za prací.

Provádějí archeologické výzkumy v Abúsíru a o tom, že nelení, svědčí jejich unikátní nálezy, které mnohdy boří zažité povědomí o historii starověkého Egypta. Česká egyptologie tak za dlouhá léta získala uznání po celém světě. Jak jejich práce ale vypadá? Dávno je pryč doba, kdy si vědci mohli odvážet vzácné artefakty z Egypta do sbírek různých vědeckých institucí. Jedním ze způsobů, jak můžeme dnes poznat jejich práci, je prostřednictvím dokumentární fotografie. A právě ty jsme představili v Muzeu Napajedla. Jejich autorem je dvojnásobný držitel ocenění Zlaté oko v soutěži Czech Press Photo, fotograf, pedagog a fotoeditor časopisu National Geographic Martin Frouz. Na jednatřiceti velkoformátových barevných fotografiích mohli návštěvníci zhlédnout, nejen jak z písku povstávají některé mnoha tisíce let staré památky, ale hlavně práci celého týmu lidí, kteří skládají z mnoha drobných destiček mozaiku poznání dávné civilizace. Výstava v Napajedlích byla exkluzivně doplněna o velký soubor dalších digitálních fotografií. Pro návštěvníky byla k dispozici i mapa severovýchodního Egypta, časová přímka s nejdůležitějšími událostmi z dějin starověkého Egypta a archeologickými nálezy i 3D vizualizace královských pyramidových komplexů v Abúsíru. Tak aby si vše mohli zasadit do kontextu. Atmosféru pak dotvořila téměř dvacetimetrová panoramatická fotka Abúsíru, návštěvník se tak po vstupu do výstavního sálu cítil, jako kdyby se nacházel přímo na místě a díval se českým egyptologům doslova pod ruce. Expozici fotografií doplnilo také několik trojrozměrných předmětů, sádrové otisky částí reliéfní výzdoby Meriherišefovy hrobky či běžné pracovní pomůcky egyptského kopáče – motyka a košík.

Na organizaci výstavy se podílela Mgr. Veronika Dulíková z Českého egyptologického ústavu v Praze. Výstava egyptologie je pořádána ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Výstavu doplnily přednášky pro žáky základních škol i pro veřejnost Mgr. Veroniky Dulíkové 27. 3. 2014.

Fotoreportáž vernisáže

Datum vložení: 11. 4. 2014 16:55