Opuka: Opojení / 17. 4. – 18. 5. 2014

Foto: Roman Jarcovják

Místo klasických obrazů či soch pronikla do prostor výstavního sálu Muzea Napajedla netradiční audiovizuální výstava, která pracovala s mluveným slovem, zvukem, obrazovým dokumentem a také hudbou. Celkem 16 lidí poskytlo svůj hlas a také svou tvář jako materiál pro výsledné dílo.

Za celým projektem využívajícím vícekanálový zvuk s řadou projektorů stálo zlínské sdružení Opuka, které se už od počátku tisíciletí věnuje experimentům na poli hudby, videa a performance. Uznání si toto sdružení v minulých letech získalo na festivalech a mezinárodních akcích jako například Lunchmeat a Sperm festival v Praze, PAF v Olomouci či Next Life Visual v bratislavském prostoru A4. Ve zlínském regionu účinkovala Opuka v rámci trienále Prostor Zlín a vytvořila také videomappingovou animaci ANS SET při příležitosti výročí 60. let existence Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. „Chtěli jsme tentokrát zkusit něco pro nás úplně nového, co by nás posunulo dál a také i nás, jako autory, dokázalo ve výsledku překvapit. Zajímala nás při tom hlavně práce s lidmi a neupravený dokumentární záznam jejich projevu,“ vysvětlil Radek Herold ze sdružení Opuka. Důležitým prvkem při tvorbě takového projektu však byl také samotný výstavní prostor napajedelského muzea. „Chtěli jsme naplno využít potenciálu, který prostor muzea v současnosti nabízí. Zejména jeho technického vybavení, které je jak na míru šité podobným instalacím a je jedinečné v nadregionálním měřítku. Umožňuje například velkoplošné projekce a také práci s vícekanálovým zvukem,“ doplnil další ze členů sdružení, vizuální umělec, Dušan Urbanec.

Před kamerou se tak postupně objevilo 16 dobrovolníků, kteří četli verše básníka Jiřího Marečka, odpovídali na připravené otázky či se svěřovali se svým viděním světa či sami sebe. Při projekci ve výstavním sálu jste však díky projektorům mohli vidět a slyšet všechny najednou. Právě nejrůznějším propojováním a další prací s jejich hlasem a výpovědí dostal surový dokument novou významovou i uměleckou rovinu.

Samotná vernisáž se setkala s velkým zájmem veřejnosti. „Skupina Opuka dokázala, že je možné vytvořit něco, co překračuje hranice různých uměleckých disciplín a funguje ve vzájemné harmonii – v propojování obrazu, hudby, slova, tedy toho, co je dnes běžnou součástí provozu muzeí a galerií ve světě," uvedl sochař Radim Hanke ze zlínské školy umění.

„Tedy už i do Napajedel dorazil fenomén videoartu. Projekt Opojení je ojedinělý a technicky, ač náročný, skvěle zvládnutý. Videoart dostává příležitost v muzeu poprvé – tím nejen Muzeum Napajedla poprvé představuje nová média a využívá svého moderního technického vybavení, ale také dává prostor odvážnějšímu projektu, než tomu bylo dosud. Ten zcela přirozeně vyvolává více emocí než klasická výstava. To je ale, ne-li cílem, pak rozhodně žádoucím důsledkem. Muzeum Napajedla je moderní, živé a reflektuje současné trendy v umění,“ sdělila ředitelka Klubu kultury Napajedla Kristina Frascaová.

Komentář:

"Stál jsem uprostřed sálu přemožen silou dějství, jež probíhalo na stěnách celého sálu. Uvědomil jsem si, ač klasický sochař, že výtvarné umění dnes nejsou jen obrazy na stěnách a sochy na soklech, ale je to i o propojování různých médií ve vzájemném „gesamstkunstwerku". Skupina Opuka dokázala, že je možné vytvořit něco, co překračuje hranice různých uměleckých disciplín a funguje ve vzájemné harmonii – v propojování obrazu, hudby, slova, tedy toho, co je dnes běžnou součástí provozu muzeí a galerií ve světě. Je chvályhodné, že výstavní síň muzea v Napajedlích dala prostor současnému audiovizuálnímu projektu a vlastně tak i využila plně svého technického vybavení. Za tento zážitek patří můj dík organizátorům této akce." Akademický sochař Radim Hanke, Vedoucí oboru Sochařská tvorba na Zlínské soukromé vyšší odborné škole umění.

Fotoreportáž vernisáže

Datum vložení: 19. 5. 2014 16:53