Saletová/Hanke / 3. 7. – 2. 8.

Foto: Klub kultury Napajedla

V Muzeu Napajedla se v měsíci červenci představila dvojice sochařů Radim Hanke a Zdeňka Saletová. Šlo o jedinečné setkání nejprve učitele a studentky a posléze přátel, kteří každý svou cestou čerpají svou inspiraci v člověku a ve světě, který prožil či zrovna zažívá.

Klasik české výtvarné scény Radim Hanke se představil v jedné z poloh, která k němu, možná nečekaně, ale přesto bytostně patří. A tím je jeho práce, v níž se odráží minimalismus. Jmenujme například díla Vůz a hlava a Kůň a jezdec. Dále zde byly k vidění plastiky, které rovněž spojovalo vycházení ze základního modulu či představy tvaru, nicméně již postrádaly strohost minimalismu. Bronzy jako například Pod peřinou či Snící. Návštěvníci tak mohli zhlédnout objekty ze svařovaného železa či z bronzu z posledních 10 let autorovy tvorby, které ve střídmém výstavním sále muzea dokonale vynikly.

Zdeňka Saletová, která patří k mladší umělecké generaci, svůj zájem upřela na jiný prastarý materiál – na papír. Z něj autorka vytvořila nejrůznější objekty či slepotisky. Šlo až o snová díla, která vyžadovala klid, ticho, rozjímání. Tématem svého díla se Saletová vrátila do svého rodného kraje a jeho tradic – nejvíce zde rezonovalo její oblíbené Horňácko s jeho lidmi, zvyky a písněmi. V Napajedlích představila své nejnovější práce, doplněné výběrem děl od roku 2011, například z cyklu Modlitby, Peřinky či Krojové.

Návštěvník tak byl účasten konfrontaci dvou přátel, dvou generací výtvarníků, které spojuje láska k sochařině a zdejšímu kraji.

Nechyběla ani komentovaná prohlídka s autory 10. 7. 2014.

Fotoreportáž vernisáže

Datum vložení: 4. 8. 2014 16:51