Na velikonoční neděli 31. 3. otevřeno 13-17.

Napajedelský kinematograf. Historie kinematografie & příběh Kina Napajedla / 18. 9. – 28. 11. 2021

Napajedelský kinematograf je název interaktivní výstavy historických promítacích přístrojů. Mnohé z aparátů nejen z prehistorické éry kinematografie sám vyrobil nebo znovu zprovoznil autor výstavy a majitel sbírky Roman Prokeš.

Soubor zahrnuje desítky exponátů od optických hraček, přes promítací přístroje 19. století, až k promítačkám z konce 20. století. Výstava návštěvníkům představí přístroje jako laterna magica, zoetrop, thaumatrop, promítací přístroje na kliku, projektory z počátku 20. století, ale připomene i ty z 2. poloviny 20. století, jejichž vrčení si mnozí pamatují z kamenných kin či filmových klubů.

Zároveň výstava připomene historii napajedelského kina, která se píše od roku 1956 a podrobněji přiblíží pět let jeho nové existence v rekonstruovaných prostorách. Vernisáž výstavy s úvodním kabaretním vystoupením Romana Prokeše se uskuteční ve výstavním sálu Muzea Napajedla ve čtvrtek 30. září od 19 hodin, přesně pět let od slavnostního znovuotevření Kina Napajedla.

V pátek 1. října ve 20 hodin zařazuje Kino Napajedla do svého programu mimořádnou projekci filmu Kid. První dlouhometrážní film Charlieho Chaplina z roku 1921 letos slaví sté výročí od svého prvního uvedení, a promítání proto doplní speciální hudební doprovod.

Reportáž TVS:

Datum vložení: 20. 9. 2021 18:45